Заводська територіальна громада
Тернопільська область

Людмила ПАВЛІНСЬКА: «Щоб розвивати країну, потрібно продовжувати децентралізацію»

Дата: 17.10.2018 14:55
Кількість переглядів: 879

     Заводська громада діє вже майже три роки, за цей час люди зуміли зрушити з місця справи, які десятиліттями не вирішувалися. Це – ремонт доріг, освітніх установ і закладів культури. Створили умови для належного надання медичних послуг, встановили вуличні тренажери. Тут є спортивний комплекс. Запровадили сортування сміття. Планують відкрити ЦНАП. Тут вміють змістовно відпочивати, зокрема, проводять «Родинний бал», на який з’їжджаються співочі сім’ї зі всієї області. Словом, облаштовують домівку-громаду так, щоб людям було комфортно жити, а інвесторам – з легкістю вкладати кошти. Днями у Заводській ОТГ провели «Фестиваль громад», на який завітали гості з усіх куточків Тернопілля. Керує громадою мати чотирьох дітей, ініціативна жінка Людмила Павлінська. У неї розпитали, як ці успішні кроки вдалося реалізувати.

Перспектива розвитку на 50 років наперед

– Ваша громада сформована три роки тому. Які головні досягнення за цей час?
– Передусім, це розвиток громади шляхом залучення громадськості. Друге – це можливість брати участь у різних міжнародних і українських грантових проектах. І третє – громада вільна у прийнятті рішень, сама визначає, на що витрачати кошти, якими інструментами користуватися, щоб розвивати ОТГ.
– Розроблено стратегічний план розвитку вашої громади до 2020 року. Які пріоритети обрано?
– Пріоритетом для нас є ремонт дороги, створення комфортних умов для інвестора, розвиток інфраструктури, проведення ремонтних робіт в освітніх і комунальних закладах, поліпшення матеріально-технічної бази. І за ці роки це все поступово реалізовуємо. Здійснили багато поточних і капітальних ремонтних робіт. У дитсадочку села Угринь облаштували спальню, нові санвузли. Для Заводського садочку придбали пилосос, пральну машину. Закупили інвентар, встановили металопластикові вікна, придбали нове інтерактивне обладнання. Щороку частково закуповуємо техніку для школи – ноутбуки, колонки, проектор, класи хімії та фізики. Цьогоріч придбали інтерактивне обладнання, дидактичний матеріал. Ще очікуємо на парти. Попереднього року за кошти з держбюджету Угринська школа, де навчаються 75 учнів, отримала два комплекти, а наша Заводська школа, де є 306 дітей, отримала п’ять. Цьогоріч ми також закупили інтерактивне обладнання за кошти освітньої субвенції, тобто з державного бюджету. Підтримує нас народний депутат України Олег Барна. За його поданням із Фонду соціально-економічного розвитку було спрямовано 200 тисяч гривень на капітальний ремонт даху Заводської ЗОШ І-ІІІ ст.
– Чи визначені вже проекти на наступний рік?
– Так. У нас запланований дуже масштабний проект, який передбачає капітальний ремонт і поліпшення послуг у будинку культури в Заводському. На другому поверсі плануємо розташувати школу естетичного виховання і створити сучасні умови. Вартість проекту – близько двох з половиною мільйонів гривень. Це – за підтримки програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). Загалом у рамках цієї співпраці у нашій громаді вже встановлено дитячий майданчик у селі Угринь, втілений молодіжний проект – облаштували вуличні тренажери, а також встановили шахове поле. А в рамках «Бюджету участі» є три проекти, які будемо реалізовувати наступного року: «Розквітай садок дитячий», що передбачає закупівлю обладнання для дитсадочку с. Угринь, «Школа розвитку громадянської свідомості та інтелектуального і творчого потенціалу молодого покоління Заводської ОТГ» і встановлення вуличного освітлення на дитмайданчику в смт Заводське. Ці проекти перемогли у конкурсі на умовах голосування. Важливість тієї чи іншої ініціативи визначають жителі. Децентралізація дає можливість залучити громаду до участі у розвитку своєї території.
– Ваша громада – серед трьох ОТГ із 75, які виграли в конкурсі щодо просторового планування.
– Визначено, що має бути розміщено на окремих земельних ділянках. Спеціалісти проектного інституту з Києва розробили для нас таку карту. Під час громадських слухань вже затвердили її. Вона дуже важлива для інвесторів, для розвитку бізнесу і створення нових робочих місць. Це – перспектива розвитку на 50 років наперед.

Іноземні інвестиції – основне джерело наповнення бюджету громади

– У вашій громаді є чудовий приклад співпраці з інвесторами. Знаємо, що цукровий завод – це основне джерело наповнення бюджету ОТГ.
– Саме так. Надходження до бюджету складається з ПДФО, плати за оренду землі, акцизу на товари і паливо. Але 56 відсотків становлять податки ТЗОВ «Радехівський цукор». Це – німецько-польська компанія. Працевлаштовано 500-600 осіб. Працюють люди з нашої громади і не тільки. Намагаємося створити комфортні для інвесторів умови. Також є звернення від іншої фірми про дозвіл на встановлення сонячних батарей. Розглядали ще такі пропозиції, як розміщення «АРС-кераміки» на території громади та інші. Для інвестора потрібна дорога, інфраструктура й оперативне реагування на нагальні питання.
– На якій стадії ремонт дороги у Заводському?
– Цю дорогу не ремонтували 30 років. Тож провели капітальний ремонт двома чергами. Щороку ремонтуємо частину дорожнього полотна. Цього року плануємо продовжувати роботи.

«Як багатодітна мама, я схвалюю проект «Нова українська школа»

– Ви – мама 4 дітей. Як поєднуєте робочий графік і сімейні клопоти? 
– Намагаюся встигнути усе. У мене троє дівчаток і один хлопчик, якому сім з половиною місяців. Фактично в декретній відпустці не була, вийшла на роботу, коли синові було півтора місяця. Допомагають старші доньки, чоловік підтримує, кума. Я дуже люблю свою роботу, мені приємно, коли є результат, вірю в краще. А коли приходжу додому, починається інший вид діяльності – допізна готую їсти, прибираю, перу. На батьківські збори завжди ходжу, беру участь і як мама, і як голова громади. Намагаюся вкластися в час і надати дітям увагу, тепло, яке їм необхідне.
– Вас влаштовують умови навчання, розвитку дітей, молоді?
– Звісно, хочу, щоб умови були кращі. Робимо це спільними зусиллями. Як багатодітна мама, я схвалюю проект «Нова українська школа. Матеріально-технічне забезпечення дає можливість дітям граючись розвиватися і навчатися. Також – обладнання, на якому можна проектувати все програмне забезпечення. І це дає дуже хороші результати. Діти зацікавлені, вчитель телефонує і дякує, каже, що учні навіть на перервах хочуть займатися. Бо це для них – не тільки навчання, а також гра. Мої старші діти здобувають освіту у Заводській школі. Думала, найменшу дочку віддати в одну з чортківських шкіл, але вагаюся, бо не в кожному закладі цього районного центру є таке інтерактивне обладнання, як у нас в ОТГ. Тому хочемо, щоб діти навчалися в школі громади.
– У вашій громаді започатковано захід обласного рівня «Родинний бал». Як він відбувається?
– Цей захід проводимо у День матері. Приїжджають зі всієї області родини, які співають. А цього року взяли участь ще й громади. Дуже було приємно, що прибули гості із Шумської, Байковецької, Скала-Подільської громад. Відзначаємо також традиційно День селища, День села, День громади. А оскільки на території нашої громади є цукровий завод, завжди святкуємо День харчовика. Цьогоріч у нас вперше відбувся «Фестиваль громад». Приїхали близько 150 осіб, які представляли 12 громад. Відбулося неформальне спілкування між однодумцями, партнерами. Організатор заходу – Західноукраїнський ресурсний центр, який оголосив конкурс на визначення території проведення цього фестивалю. Ми виграли. Звісно, це для нас почесно.

«Влада нас чує»

– Нещодавно ви брали участь у Всеукраїнському форумі «Діалог з владою». Ваша громада – одна з тих, що отримали сертифікат про передачу земель державної власності у комунальну. Наскільки важливі ці повноваження для розвитку громади?
– Це полегшує роботу з інвесторами, аграріями, які використовують земельні ділянки. Було би чудово і справедливо, щоб ПДФО було закріплене за розташуванням землі. Нехай кошти ідуть за місцем розташування. До речі, ми також є членами Асоціації міст. Загалом дуже добре, що є такий діалог з владою. Тому що не кожне міністерство може знати про проблему тієї чи іншої громади, якщо вона не озвучить її. І такі форуми є платформою діалогу, комунікації.
Ми тісно співпрацюємо із обласною державною адміністрацією, нам надають всебічну підтримку і консультацію. Узгоджуємо свою стратегію із обласною владою. Цього року взяли участь в проекті Міністерства соціальної політики «Прозорий офіс». Хочемо зробити Центр надання адміністративних послуг. Сподіваємося, що виграємо конкурс.
– В Україні незабаром відбудуться вибори, тож маємо визначитися щодо подальшого курсу розвитку країни. На вашу думку, яким шляхом потрібно рухатися далі?
– Впровадження реформи децентралізації показало, що ми отримали великі можливості, ресурси і результати. І це все втілюється за підтримки держави, Президента України Петра Порошенка. Коли я ще працювала секретарем селищної ради, не було жодного випадку, щоб на наше звернення до Президента чи Верховної Ради відреагували.
А тепер зовсім інша ситуація. Від початку створення громад дуже багато питань було вирішено. Ми писали звернення, і впродовж двох тижнів часу приймали закони, які регулювали діяльність ОТГ. Так, наприклад, у місцевому самоврядуванні не було передбачено відділів. Ми звернулися з клопотанням і отримали позитивну відповідь. Тобто, влада нас чує. Місяць тому ми просили, щоб не зменшували ставки на землі лісового господарства. І це питання вже врегульовано. Щоб розвивати країну, потрібно продовжувати децентралізацію. Необхідний також кадровий ресурс, фінансування, звичайно, більше надходжень до бюджету. І дуже важливою є ініціатива. Тільки спільними зусиллями, з командою однодумців зможемо піти вперед і розвивати громаду.

Стаття із газети "СВОБОДА "Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь