Заводська територіальна громада
Тернопільська область

Людмила ПАВЛІНСЬКА: «Щоб розвивати країну, потрібно продовжувати децентралізацію»

Дата: 17.10.2018 14:55
Кількість переглядів: 909

     Заводська громада діє вже майже три роки, за цей час люди зуміли зрушити з місця справи, які десятиліттями не вирішувалися. Це – ремонт доріг, освітніх установ і закладів культури. Створили умови для належного надання медичних послуг, встановили вуличні тренажери. Тут є спортивний комплекс. Запровадили сортування сміття. Планують відкрити ЦНАП. Тут вміють змістовно відпочивати, зокрема, проводять «Родинний бал», на який з’їжджаються співочі сім’ї зі всієї області. Словом, облаштовують домівку-громаду так, щоб людям було комфортно жити, а інвесторам – з легкістю вкладати кошти. Днями у Заводській ОТГ провели «Фестиваль громад», на який завітали гості з усіх куточків Тернопілля. Керує громадою мати чотирьох дітей, ініціативна жінка Людмила Павлінська. У неї розпитали, як ці успішні кроки вдалося реалізувати.

Перспектива розвитку на 50 років наперед

– Ваша громада сформована три роки тому. Які головні досягнення за цей час?
– Передусім, це розвиток громади шляхом залучення громадськості. Друге – це можливість брати участь у різних міжнародних і українських грантових проектах. І третє – громада вільна у прийнятті рішень, сама визначає, на що витрачати кошти, якими інструментами користуватися, щоб розвивати ОТГ.
– Розроблено стратегічний план розвитку вашої громади до 2020 року. Які пріоритети обрано?
– Пріоритетом для нас є ремонт дороги, створення комфортних умов для інвестора, розвиток інфраструктури, проведення ремонтних робіт в освітніх і комунальних закладах, поліпшення матеріально-технічної бази. І за ці роки це все поступово реалізовуємо. Здійснили багато поточних і капітальних ремонтних робіт. У дитсадочку села Угринь облаштували спальню, нові санвузли. Для Заводського садочку придбали пилосос, пральну машину. Закупили інвентар, встановили металопластикові вікна, придбали нове інтерактивне обладнання. Щороку частково закуповуємо техніку для школи – ноутбуки, колонки, проектор, класи хімії та фізики. Цьогоріч придбали інтерактивне обладнання, дидактичний матеріал. Ще очікуємо на парти. Попереднього року за кошти з держбюджету Угринська школа, де навчаються 75 учнів, отримала два комплекти, а наша Заводська школа, де є 306 дітей, отримала п’ять. Цьогоріч ми також закупили інтерактивне обладнання за кошти освітньої субвенції, тобто з державного бюджету. Підтримує нас народний депутат України Олег Барна. За його поданням із Фонду соціально-економічного розвитку було спрямовано 200 тисяч гривень на капітальний ремонт даху Заводської ЗОШ І-ІІІ ст.
– Чи визначені вже проекти на наступний рік?
– Так. У нас запланований дуже масштабний проект, який передбачає капітальний ремонт і поліпшення послуг у будинку культури в Заводському. На другому поверсі плануємо розташувати школу естетичного виховання і створити сучасні умови. Вартість проекту – близько двох з половиною мільйонів гривень. Це – за підтримки програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). Загалом у рамках цієї співпраці у нашій громаді вже встановлено дитячий майданчик у селі Угринь, втілений молодіжний проект – облаштували вуличні тренажери, а також встановили шахове поле. А в рамках «Бюджету участі» є три проекти, які будемо реалізовувати наступного року: «Розквітай садок дитячий», що передбачає закупівлю обладнання для дитсадочку с. Угринь, «Школа розвитку громадянської свідомості та інтелектуального і творчого потенціалу молодого покоління Заводської ОТГ» і встановлення вуличного освітлення на дитмайданчику в смт Заводське. Ці проекти перемогли у конкурсі на умовах голосування. Важливість тієї чи іншої ініціативи визначають жителі. Децентралізація дає можливість залучити громаду до участі у розвитку своєї території.
– Ваша громада – серед трьох ОТГ із 75, які виграли в конкурсі щодо просторового планування.
– Визначено, що має бути розміщено на окремих земельних ділянках. Спеціалісти проектного інституту з Києва розробили для нас таку карту. Під час громадських слухань вже затвердили її. Вона дуже важлива для інвесторів, для розвитку бізнесу і створення нових робочих місць. Це – перспектива розвитку на 50 років наперед.

Іноземні інвестиції – основне джерело наповнення бюджету громади

– У вашій громаді є чудовий приклад співпраці з інвесторами. Знаємо, що цукровий завод – це основне джерело наповнення бюджету ОТГ.
– Саме так. Надходження до бюджету складається з ПДФО, плати за оренду землі, акцизу на товари і паливо. Але 56 відсотків становлять податки ТЗОВ «Радехівський цукор». Це – німецько-польська компанія. Працевлаштовано 500-600 осіб. Працюють люди з нашої громади і не тільки. Намагаємося створити комфортні для інвесторів умови. Також є звернення від іншої фірми про дозвіл на встановлення сонячних батарей. Розглядали ще такі пропозиції, як розміщення «АРС-кераміки» на території громади та інші. Для інвестора потрібна дорога, інфраструктура й оперативне реагування на нагальні питання.
– На якій стадії ремонт дороги у Заводському?
– Цю дорогу не ремонтували 30 років. Тож провели капітальний ремонт двома чергами. Щороку ремонтуємо частину дорожнього полотна. Цього року плануємо продовжувати роботи.

«Як багатодітна мама, я схвалюю проект «Нова українська школа»

– Ви – мама 4 дітей. Як поєднуєте робочий графік і сімейні клопоти? 
– Намагаюся встигнути усе. У мене троє дівчаток і один хлопчик, якому сім з половиною місяців. Фактично в декретній відпустці не була, вийшла на роботу, коли синові було півтора місяця. Допомагають старші доньки, чоловік підтримує, кума. Я дуже люблю свою роботу, мені приємно, коли є результат, вірю в краще. А коли приходжу додому, починається інший вид діяльності – допізна готую їсти, прибираю, перу. На батьківські збори завжди ходжу, беру участь і як мама, і як голова громади. Намагаюся вкластися в час і надати дітям увагу, тепло, яке їм необхідне.
– Вас влаштовують умови навчання, розвитку дітей, молоді?
– Звісно, хочу, щоб умови були кращі. Робимо це спільними зусиллями. Як багатодітна мама, я схвалюю проект «Нова українська школа. Матеріально-технічне забезпечення дає можливість дітям граючись розвиватися і навчатися. Також – обладнання, на якому можна проектувати все програмне забезпечення. І це дає дуже хороші результати. Діти зацікавлені, вчитель телефонує і дякує, каже, що учні навіть на перервах хочуть займатися. Бо це для них – не тільки навчання, а також гра. Мої старші діти здобувають освіту у Заводській школі. Думала, найменшу дочку віддати в одну з чортківських шкіл, але вагаюся, бо не в кожному закладі цього районного центру є таке інтерактивне обладнання, як у нас в ОТГ. Тому хочемо, щоб діти навчалися в школі громади.
– У вашій громаді започатковано захід обласного рівня «Родинний бал». Як він відбувається?
– Цей захід проводимо у День матері. Приїжджають зі всієї області родини, які співають. А цього року взяли участь ще й громади. Дуже було приємно, що прибули гості із Шумської, Байковецької, Скала-Подільської громад. Відзначаємо також традиційно День селища, День села, День громади. А оскільки на території нашої громади є цукровий завод, завжди святкуємо День харчовика. Цьогоріч у нас вперше відбувся «Фестиваль громад». Приїхали близько 150 осіб, які представляли 12 громад. Відбулося неформальне спілкування між однодумцями, партнерами. Організатор заходу – Західноукраїнський ресурсний центр, який оголосив конкурс на визначення території проведення цього фестивалю. Ми виграли. Звісно, це для нас почесно.

«Влада нас чує»

– Нещодавно ви брали участь у Всеукраїнському форумі «Діалог з владою». Ваша громада – одна з тих, що отримали сертифікат про передачу земель державної власності у комунальну. Наскільки важливі ці повноваження для розвитку громади?
– Це полегшує роботу з інвесторами, аграріями, які використовують земельні ділянки. Було би чудово і справедливо, щоб ПДФО було закріплене за розташуванням землі. Нехай кошти ідуть за місцем розташування. До речі, ми також є членами Асоціації міст. Загалом дуже добре, що є такий діалог з владою. Тому що не кожне міністерство може знати про проблему тієї чи іншої громади, якщо вона не озвучить її. І такі форуми є платформою діалогу, комунікації.
Ми тісно співпрацюємо із обласною державною адміністрацією, нам надають всебічну підтримку і консультацію. Узгоджуємо свою стратегію із обласною владою. Цього року взяли участь в проекті Міністерства соціальної політики «Прозорий офіс». Хочемо зробити Центр надання адміністративних послуг. Сподіваємося, що виграємо конкурс.
– В Україні незабаром відбудуться вибори, тож маємо визначитися щодо подальшого курсу розвитку країни. На вашу думку, яким шляхом потрібно рухатися далі?
– Впровадження реформи децентралізації показало, що ми отримали великі можливості, ресурси і результати. І це все втілюється за підтримки держави, Президента України Петра Порошенка. Коли я ще працювала секретарем селищної ради, не було жодного випадку, щоб на наше звернення до Президента чи Верховної Ради відреагували.
А тепер зовсім інша ситуація. Від початку створення громад дуже багато питань було вирішено. Ми писали звернення, і впродовж двох тижнів часу приймали закони, які регулювали діяльність ОТГ. Так, наприклад, у місцевому самоврядуванні не було передбачено відділів. Ми звернулися з клопотанням і отримали позитивну відповідь. Тобто, влада нас чує. Місяць тому ми просили, щоб не зменшували ставки на землі лісового господарства. І це питання вже врегульовано. Щоб розвивати країну, потрібно продовжувати децентралізацію. Необхідний також кадровий ресурс, фінансування, звичайно, більше надходжень до бюджету. І дуже важливою є ініціатива. Тільки спільними зусиллями, з командою однодумців зможемо піти вперед і розвивати громаду.

Стаття із газети "СВОБОДА "Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь