Попередження виникнення пожеж в природних екосистемах

Дата: 14.04.2020 14:49

Щорічно пожежі в природних екосистемах завдають значного збитку державі та, в першу чергу, навколишньому середовищу, можуть спричинити пожежі будівель, знищити лінії електромереж, газо- та нафтопроводів, лісові насадження. Найчастіше пожежі у природних екосистемах виникають у результаті людської недбалості та неуважності. Особливо збільшується кількість такого роду пожеж у весняно-літній період. Саме тому, з метою недопущення виникнення пожеж у природних екосистемах проводяться різного роду профілактичні заходи.

Пожежі – найбільш масові і розповсюджені лиха: вони відбуваються практично в усіх районах нашої  країни, особливо влітку в лісах, на торф’яниках, полях, у житлових будівлях і на промислових підприємствах. Вогонь знищує будівлі і  споруди, дерева і тварин, зазнають каліцтв і гинуть люди. Причинами виникнення пожеж у природних екосистемах можуть бути - кинутий недопалок або сірник, розведення вогнища і необережне поводження з ним, роботи у лісових районах (утилізація сміття, будівництво і т. д.), випалювання трави на лісових галявинах. У 90% випадків причина виникнення лісових пожеж – людина.

Аби уникнути подібного, слід пам'ятати, що розведення вогнищ на відкритих територіях та під час прибирання присадибних ділянок, випалювання сухої трави та сміття. Наголошуємо на необхідності суворого дотримання правил безпеки під час відвідування лісових масивів, адже порушення елементарних правил пожежної безпеки може стати причиною масштабних пожеж та трагічних наслідків. Слід дуже пильно наглядати за дітьми, адже, користуючись свободою, вони можуть підпалити чагарник чи сушняк. Їхні пустощі з вогнем – дуже небезпечні.

Правила безпеки під час виникнення пожежі в природних екосистемах:

-   не панікуйте та не приймайте поспішних необдуманих рішень

-  не тікайте від полум`я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом

- з небезпечної зони, до якої наближається полум`я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму поширення вогню

-  якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість або галявину, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що над самою

поверхнею землі, – воно тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини

-  гасити полум`я невеликих низових пожеж можна, забиваючи його гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами

-   під час гасіння пожежі не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з виду інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв`язок за допомогою голосу

-   будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас

-  після виходу із осередку пожежі негайно поінформуйте місцеву пожежно-рятувальну службу за телефоном «101» про місце, масштаб та характер пожежі.

Пам’ятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків.

В зв’язку із значним збільшенням кількості пожеж в природних екосистемах, що викликані спалюванням сухої рослинності пропоную головам сільських рад :

-організувати роз’яснювальну роботу серед населення та керівників агропромислових підприємств щодо заборони на самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків, за що передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність;

-силами депутатського складу та місцевих жителів організувати чергування та обхід полів, лісових масивів, торфовищах для недопущення спалювання сухої рослинності або її залишків. А вразі виникнення пожежі організацію її гасіння.

При виявлення фактів спалювання сухої трави повідомляти в правоохоронні органи.

Начальник Чортківського РВ УДСНС України

полковник служби цивільного захисту                                                       Володимир ЗАКАЛОВ