Про зміни у законодавстві щодо дострокового призначення пенсій за віком окремим категоріям громадян (II)
30 квітня 2022 року набув чинності Закон України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства», яким внесені зміни, зокрема до пункту 3 статті 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058). Відтепер право на дострокове призначення пенсії за віком надано матерям тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення шестирічного віку, після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років.
За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання тяжко хворої дитини, якій не встановлено інвалідність, до шестирічного віку здійснювалось батьком, батьку призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше, ніж 20 років.
При цьому, статтю 1 Закону 1058 доповнено новим терміном «тяжко хвора дитина, якій не встановлено інвалідність — дитина, хвора на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, дитина, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність».
Крім того, внесено зміни до статті 40 Закону 1058, якою визначено порядок розрахунку середньомісячного заробітку для призначення пенсії. Зокрема, передбачено виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, додатково (понад 10 відсотків) за бажанням особи періоду догляду за тяжкохворою дитиною, якій не встановлено інвалідність.
Головне управління
Пенсійного фонду України
в Тернопільській області
19.05.2022