Що потрібно знати про земельну реформу в Україні?

Дата: 16.12.2020 09:37

Навколо земельної реформи в Україні ведеться багато дискусій та суперечок: одні виступають її прихильниками, а інші – противниками.  Що потрібно знати громадянам про зміни в законодавстві щодо земельних питань.

Земельна реформа — це зміна системи управління земельними ресурсами.

Відповідно до редакції статті 130 Земельного кодексу України на даний момент покупцями земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва можуть бути:

- громадяни України, які мають сільськогосподарську освіту або досвід роботи у сільському господарстві чи займаються веденням товарного сільськогосподарського виробництва;

- юридичні особи України, установчими документами яких передбачено ведення сільськогосподарського виробництва.

Хто має переважне право купівлі земельних ділянок сільськогосподарського призначення?

Переважне право купівлі земельних ділянок сільськогосподарського призначення мають:

• громадяни України, які постійно проживають на території відповідної місцевої ради, де здійснюється продаж земельної ділянки,
  •  відповідні органи місцевого самоврядування.

Чи є обмеження у продажі земель сільськогосподарського призначення?

Так, обмеження існують. Відповідно до п.15 розділу 10 «Перехідні положення» Земельного кодексу України до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2020 року, не допускається купівля та продаж:

• земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності,
  •  земель, які перейшли або були передані до комунальної власності ( крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб);
  • та відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення земельних ділянок громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв) (крім передачі їх у спадщину або обміну та вилучення для суспільних потреб).

Землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у власність іноземцям, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам.

Вже з 1 липня 2021 року набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть:

• громадяни України;
  • юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;
  • територіальні громади;
  • держава.

Для більш детальної інформації, чи необхідності надання правових консультацій, звертайтеся до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, адреси та контактні дані яких можна знайти на сайті Безоплатної правової допомоги  legalaid.gov.ua

або телефонуйте за номером телефону 0 800 213 103